Příběh dřevěné panenky


Expozice dřevěných hraček z Hlinecka

Tato stálá expozice dřevěných hraček pana Bukáčka a pana Makovského se nachází

v podkroví Turistického informačního centra Hlinsko, které naleznete v památkové rezervaci Betlém v centru města Hlinska. Je to malý růžový domeček, adresa Čelakovského 561.
Vyzkoušíte si zde, zda rozpoznáte dřevěnou figurku jenom hmatem, s dřevěnými hračkami si můžete zahrát divadlo, složit dřevěné puzzle, vytvořit si dřevěné autíčko podle vlastní fantazie a poté se na něm projet a mnoho dalšího.
 
Usednu na okraj postýlky, naše malá se stulí do svého pelíšku, shrne ručičkou tmavou ofinku z čela a tázavě na mne upře oči:
"Maminko, o čem si budeme povídat dnes?"
"Mám ti vyprávět pohádku?"

"Pohádku ne, víš co, budeme si jen tak povídat..."

 Větu nedořekne, očima se zastaví na skříňce s hračkami a prstíkem ukáže na dřevěnou malovanou panenku, kterou jsme si koupili pro radost. A vzápětí vysloví prosbu: "Povídej mi o téhle panence..."

"Dobře, tak ti povím, co o ní vím. Panenka se narodila v místech, kde louky a pole přecházejí do zelených vln lesů, neboť tam už začíná Českomoravská vrchovina..."

 

úvodní část libreta expozice
(výňatek z článku Boženy Kollmanové Rozsvítím si malou lampičku, Časopis Vlasta, 1977)

 


 
   

 

     Jak pokračuje příběh dřevěné panenky se můžete dozvědět v nové stálé expozici dřevěných hraček v hlinecké památkové rezervaci Betlém.

     V naší hravé expozici v podkrovním pokojíčku provoněném dřevem se určitě nebudete. Vyzkoušíte si, zda rozpoznáte dřevěnou figurku jenom hmatem nebo jak zdatní jste malíři. V herním koutku si můžete s dřevěnými hračkami zahrát divadlo na motivy místních pověstí, složit si dřevěné puzzle, zanotovat písničku s muzikálními hračkami, vytvořit si dřevěné autíčko podle vlastní fantazie a poté se na něm projet a mnoho dalšího!

   


PŘÍBĚH DŘEVĚNÉ PANENKY PRO ŠKOLY
Program je určen především pro žáky prvního stupně základních škol a pro mateřské školy. Co děti v expozici čeká a další podrobnosti si můžete přečíst v programu, který je zde ke stažení:

PROGRAM PRO ŠKOLY KE STAŽENÍ ZDE!
Program pro školy      Program pro školy

Program pro školy      Program pro školy


VSTUPNÉ:
děti do 3 let: zdarma
děti do 15 let: 10,- Kč
dospělí: 25,- Kč
učitelský doprovod: zdarma


OTEVÍRACÍ DOBA:
dle aktuální otevírací doby Turistického informačního centra Hlinsko
říjen - květen:
Po-Pá: 8:00-16:30
červen - září:
Po-Pá: 8:00-17:00
So: 9:00-16:00
Ne: 9:00-15:00
 

Těšíme se na vás v Hlinsku na Betlémě v růžovém domku č.p. 561.

 Expozici spravuje Turistické informační centrum města Hlinsko.

 
Web spravuje DUOWEB.cz