Památky v Hlinsku


 

Památková rezervace Betlém

Betlém Hlinsko je památkovou rezervací lidové architektury v centru města na břehu řeky Chrudimky. Je zároveň součástí Muzea v přírodě Vysočina. Roubené a zděné domky zde byly vystavěny drobnými řemeslníky ve druhé polovině 18. a v první polovině 19. století......chci vědět více...

www.nmvp.cz

   
Městské muzeum a galerie
Městská galerie Městské muzeum a galerie je nejstarším svého druhu v Čechách. Každý rok se zde pořádá výstava z názvem Výtvarné Hlinecko, kde svou tvorbu představují čeští malíři. Od roku 2004 můžete v galerii navštívit výstavní síň známého sochaře Karla Lidického....chci vědět více...

www.mmghlinsko.cz
   
Radnice
Radnice Radnice byla postavena v roce 1598 na mírném návrší (dnes Poděbradově náměstí). V letech 1788 - 92 byla přebudována v barokním stylu. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1850. V současné době v radnici sídlí Městský úřad Hlinsko a nachází se zde obřadní síň využívaná k pořádání svateb, vítání občánků, předávání maturitních vysvědčení a obdobným událostem.
   
Tvrz  
Tvrz Tvrz je považována za nejstarší hlineckou stavbu v prostoru, kde začalo vznikat osídlení města (dnešní náměstí). Druhým takovýmto centrem bylo návrší s kostelem na protilehlém břehu řeky Chrudimky. První písemné zmínky pochází z roku 1413. Od roku 1547 sloužila nějaký čas jako královská celnice. V roce 1874 zde bylo nalezeno 400 českých grošů z období Václava III.
   
Ježdíkův dům  
Ježďíkův dům Ježdíkův dům je významnou stavbou v Hlinsku. Vybudován byl v roce 1904 podle projektu významného českého architekta Ladislava Skřivánka. Sgrafita, která ho zdobí, jsou dílem ak. malíře Ladislava Nováka a znázorňují výjevy z české a hlinecké historie.
   
Kostel Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie Kostel Narození Panny Marie stojící na místě původního gotického kostela (pravděpodobně dříve románského), ze kterého zůstala zachována pouze část věže, byl v letech 1730 - 45 stavitelem Donátem Morazzim přebudován do barokní podoby. Největší pýchou kostela je vzácná křtitelnice z roku 1628.
   
Židovský hřbitov  
Židovský hřbitov Hřbitov z roku 1904 patří k nejmenším u nás. Židovský synagoga z roku 1907 v novorománském stylu byla adaptována na městské muzeum.

Husův sbor
Husův sbor
Husův sbor Církve československé husitské byl vystavěn v letech 1925-1926, o patnáct let později zde bylo otevřeno kolumbárium.
 
Matulova vila
Matulova vila Vilu projektoval architekt Ladislav Skřivánek pro Jiřího Matulu, majitele místních žulových lomů. Na okraji Hlinska, v blízkosti vlakového nádraží, tak v letech 1924-1925 vzniklo unikátní architektonické dílo zdobené po celé ploše sgrafity a žulovými prvky. Vila je nyní v soukromém vlastnictví.
   

 

Web spravuje DUOWEB.cz