Lidová architektura

 

Oblast Hlinecka je známá svou typickou architekturou. Roubené i zděné domky lákají nesčetné množství návštěvníků, ať už se jedná o školní výlety, rodinné výlety nebo výlety jednotlivců. Prohlídka daných objektů každému z nás umožní nahlédnout do života našich předků a uvědomit si všechna úskalí spojená s životem v minulých dobách.


Veselý Kopec

 

Statek z Mokré Lhoty

Veselý Kopec je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Seskupení roubených domů z 18. a 19. století připomíná tradiční rozptýlenou vesnickou zástavbu zdejší krajiny. Některá stavení jsou původní, některá byla dovezena z dalších oblastí Českomoravské vrchoviny. Interiéry roubenek dokládají způsob života zemědělců žijících v této oblasti. Prohlídky jsou tradičně doplňovány programy, které jsou zaměřeny na lidové zvyky a tradiční řemesla.....chci vědět více...
www.vesely-kopec.eu

 

 

Betlém Hlinsko

 

Betlém

Betlém, ležící ve středu města Hlinsko, je stejně jako Veselý Kopec a Svobodné Hamry součástí Souboru lidových staveb Vysočina. V roce 1995 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Betlém je ojedinělou zástavbou roubených a zděných domů drobných řemeslníků z 18. a 19. století. Během prohlídky si návštěvník vytvoří představu o životě tkalce, výrobce hraček nebo ševce. Prohlídky jsou doplňovány různými tématickými programy, které jsou věnovány například vánočním a velikonočním svátkům a zvykům atd. ...chci vědět více...
www.vesely-kopec.eu

 

 

Svobodné Hamry

 

Vodní kovací hamr - Svobodné Hamry

Svobodné Hamry prohlášené vesnickou památkovou zónou jsou jedním z nejstarších středisek se železářskou výrobou v regionu. Nachází se zde unikátní vodní kovací hamr z 15. století, který spravuje Soubor lidových staveb Vysočina (www.vesely-kopec.eu). Velmi cenná je také roubená hospoda z roku 1794, která si zachovala svou funkci až do dnešní doby. Zdejší pobyt malířů F. Kavána a G. Macouna připomíná památník stojící přímo naproti roubenné hospodě.
Další zajímavostí je zámeček ze 17. století, přestavěný v novobarokním stylu, který proslul návštěvami významných osobností národního obrození (F. Palacký, F. Rieger a další).

 

 

Dřevíkov

 

Dřevíkov

Náves obce Dřevíkov tvoří zástavba roubených a zděných domů z 18. a 19. století. Dům čp. 26 patřil Františku Štětinovi, ústřední postavě prvotiny K.V. Raise "Jak hráli o králi Václavu". Na počátku 18. století se do Dřevíkova usadila židovská menšina. židovskou uličku s objektem školy, synagogy nebo vinopalny. V tzv. Židovské uličce byly postupně vystavěny objekty školy, synagogy nebo vinopalny. V blízkosti obce byl v 1. polovině 18. století založen také židovský hřbitov. Dodnes se zachovaly cenné barokní a klasicistní náhrobky, nejstarší z nich je datován do roku 1748.

 

 

Možděnice

 

Možděnice

Možděnice bývala osadou drobných rolníků a lesních a rybničních dělníků. Nachází se zde kovárna z roku 1800, stará škola datovaná do roku 1813 nebo truhlířská dílna, která by měla být v roce 2013 přenesena do nedalekého skanzenu lidové architektury Veselý Kopec. V blízkosti truhlářské dílny stávala také dílna kolářská, která byla již na Veselý Kopec přenesena.

 

 

Kočí - Kostel sv. Bartoloměje

Kočí - Kostel sv. Bartoloměje

Tento původně gotický kostel postavený roku 1397 je nejcennější památkou obce. Později byl upraven novogoticky. V interiéru je možné shlédnout nástěnné malby, kazetový strop, kazatelnu nebo tabulový obraz Korunování Panny Marie. Kostel byl rozšířen o dřevěnou zvonici ve tvaru jehlanu, do které vede přes malý vodní příkop dřevěný most.

 

 

Křižánky

 

Křižánky

Křižánky jsou největší vesnickou památkovou rezervací v kraji Vysočina. Obec získala v roce 2012 3. místo v celostátní soutěži Vesnice roku. Po obou březích řeky Svratky, která obec rozděluje na českou a moravskou část, se nachází roubené domy typické pro oblast Horácka a Českomoravského pomezí. V 17. století zde byla postavena sklárna a železářský hamr, obec proslula také pilníkářskou výrobou, tuto tradici nyní dokládá naučná Pilníkářská stezka. Na Křižánkách se objevily pravděpodobně první lyže na Vysočině. V současnosti jsou Křižánky typickou rekreační obcí, v okolí se nachází známé skalní útvary (Devět skal, Čtyři palice a další).

 

 

Krátká

 

Krátká

V obci Krátká, která leží na katastru městyse Sněžné, se nachází jeden z nejhodnotnějších celků lidové architektury v oblasti Žďárských vrchů. Díky dochovaným roubeným horským usedlostem, často s původní lomenicí a kabřincem, byla obec v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. V okolí obce se natáčela pohádka Obušku, z pytle ven!.

 

 

Kadov

 

Kadov

Obec Kadov nejvíce proslavila kadovská železářská huť založená v roce 1651, která patřila k největším hutím na Moravě. Tuto historii připomínají ještě dnes kadovské litinové kříže v okolí, výrobky v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě nebo pozůstatky dřevěného uhlí páleného v milířích v místních lesích. Návštěvníci také často vyhledávají rázovitou kadovskou hospodu, ve které se podává místní likér Kadovánek.

 

 

Blatiny

 

Blatiny

Obec byla založena až na počátku 18. století dělníky z novoměstského panství. Název Blatiny je  odvozen od založení obce na bahnitém terénu. Blatiny jsou typickou vsí s rozptýlenou zástavbou, jednotlivá stavení se nachází uprostřed polí a luk. V obci se nachází také chráněná lípa velkolistá s obvodem kmene 655 m, výškou 26 m a odhadovaných stářím 340 let. Blatiny jsou ideálním výchozím bodem pro túry do Žďárských vrchů, nedaleko se nachází skalní útvar Dráteničky nebo Milovský rybník.

 

 

Samotín

 

Samotín

Samotín byl vystavěn na místě lesa, kterému se říkalo Na Samotíně - odtud také název obce. Roubená i zděná stavení jsou rozptýlena v kopcovité krajině Žďárských vrchů s dohledem na několik skalních útvarů. Pamětní deska na domku zvaném Partyzánka připomíná působení partyzánského oddílu Záře. Samotínská hospůdka pana Emila Tlustoše byla vyhledávaným místem turistů a umělců, proslavila se domácím likérem Samotínský vánek. V okolí Samotína se natáčela známá pohádka Obušku, z pytle ven.

 

 Web spravuje DUOWEB.cz