Hlinecko - krajina tradic

MASOPUST

DŘEVĚNÉ HRAČKY


VÝTVARNÁ TRADICEMASOPUST


Masopust Vortová Masopust Vítanov Masopust Studnice

Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Studnice, Vortová, Hlinsko - Blatno, Hamry nebo na Veselém Kopci.
V říjnu roku 2012 byla v památkové rezervaci Betlém Hlinsko, v domku č.p. 362 otevřena stálá
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Expozici spravuje Muzeum v přírodě Vysočina ve spolupráci s městem Hlinsko.

...Zhlédněte videopozvánku z masopustní obchůzky na Veselém Kopci...DŘEVĚNÉ HRAČKY

 
Kováři Husárek Malování hraček

Výrobcem dřevěných hraček a folklorních upomínkových předmětů je pan Zdeněk Bukáček, který dostal ocenění ministra kultury Nositel tradice lidových řemesel. S jeho výrobky se můžete setkat v expozici dřevěných hraček v Turistickém informačním centru Hlinsko, Městském muzeu v Hlinsku, ve skanzenu na Veselém Kopci a na Betlémě. Doporučujeme také navštívit jeho dílnu ve vesničce Krouna. V roce 2009 předváděl své výrobky také v sídle UNESCA v Paříži.

Na dlouholetou tradici výroby dřevěných hraček ve vsi Dědová navázal také pan Karel Makovský. Od roku 1992 zde vyrábí dřevěné hračky a drobné dekorativní předměty. Tyto výrobky můžete zakoupit například v prodejně Bylinka v hlineckém Betlémě.

V srpnu roku 2012 byla v nových prostorách Turistického informačního centra (domek č.p. 561) v památkové rezervaci Betlém Hlinsko otevřena nová stálá expozice dřevěných hraček s názvem Příběh dřevěné panenky. Expozici spravuje Turistické informační centrum Hlinsko.

 

 
 

VÝTVARNÁ TRADICE

Malebná hlinecká krajina inspirovala k tvorbě celou řadu známých malířů. Jmenujme například Antonína Slavíčka, Františka Kavána, Václava Lindnera, Gustava Macouna nebo Karla Beneše.

Na výtvarnou tradici na Hlinecku odkazuje známá výstava obrazů s názvem Výtvarné Hlinecko, kterou pořádá Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Výstava probíhá pravidelně v letních měsících v prostorách Městského muzea a galerie a představuje díla předních českých výtvarných umělců.


Antonín Slavíček (1870 - 1910)
Antonín Slavíček pobýval v Kameničkách v letech 1903 - 1907. V té době vytvořil svá nejlepší díla.

V Kameničkách je zpřístupněna Galerie Antonína Slavíčka v budově bývalé fary z roku 1801.

Antonín Chittussi (1847 - 1891)
Krajině okolo Ronova n. Doubravou věnoval několik svých děl - olejomalba Z Českomoravské vysočiny, Rybník Utopenec ve Vortové a další.

Alfons Mucha (1860 - 1939)
je jednou z nejvýznamnějších postav období secese. V regionálním muzeu v Chrudimi je trvale vystaveno 39 původních litografií. Součástí výstavy jsou i dokumenty a informace týkající se vlastní sbírky i vazby Alfonse Muchy a jeho osobního vztahu k Chrudimi.

Web spravuje DUOWEB.cz