Hlinecko v médiích


   
Web. portál TURISTIKA.CZ: Videotrasa "Hlinsko - krajina do krajiny tradic"
  Podíváte na nejzajímavější místa ve městě. Trasa je nenáročná pro pěší turisty, návštěvníky města, dá se projít s kočárkem a případně také projet na kole.
Premiéra: května 2016
www.turistika.cz
.
ČT 24: Masopust na Veselém kopci
 Masopust 3 Na několika místech na Hlinecku začaly v sobotu masopustní průvody masek, které jsou jako tradice od roku 2010 zapsány na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Na největší masopustní akci ve skanzenu Veselý Kopec dorazilo kolem 3000 návštěvníků.
Premiéra: 29.1.2016
www.ceskatelevize.cz/ct24
   
TOULAVÁ KAMERA: Tkalcovna na Betlémě
 

Do časů, kdy v řadě vesnic snad v každé chalupě klapal tkalcovský stav, se přeneseme v hlineckém Betlémě. V tamní bývalé tkalcovně můžeme dnes znovu sledovat při práci mistry řemesla.

Premiéra pořadu: 20.9.2015, 10:00 na ČT1

   
Rádio Pohoda: Kvalita z Hlinecka
Logo Kvalita z Hlinecka

Série rozhovorů z roku 2015 s držiteli regionální značky Kvalita z Hlinecka.
Vysíláno živě každou od 13:00 hodin.

www.radiopohoda.net
 
ČT1: Kouzelné bylinky - Na jarní očistu
Krámek na Betlémě Jedna z reportáží tohoto dílu dokumentu České televize nás zavede do Krámku na Betlémě v Hlinsku, útulného obchůdku s bylinkami, čaji a dalšími tradičními výrobky.

Premiéra pořadu: 30.3. 2014
www.ceskatelevize.cz
 
 
ČT2: Naše tradice - Masopust
Rozloučení s masopustem 2014 Dokument z cyklu Naše tradice, který se natáčel v Blatně a hlineckém Betlémě, uvádí Miroslav Táborský. Dozvíte se, jak slavili masopust naši předkové, jak se připravují masopustní koblížky a zabijačkové speciality nebo jakou symboliku mají jednotlivé masky.

Premiéra pořadu: 23.3. 2014
www.ceskatelevize.cz
 
 
ČT :D Déčko: Tamtam
Maškarní čepice Dětský pořad Tamtam odvysílal pozvánku na hlinecké Rozloučení s masopustem 2014.

Premiéra pořadu: 1.3. 2014
www.decko.ceskatelevize.cz
 
TV NOVA: Zimní inspektor - Skiareál v Hlinsku dostal zlatou medaili!
Ski areál Hlinsko Po loňské stříbrné medaili se v letošním roce skiareál v Hlinsku vypracoval na zlato! Přispěla k tomu opravená příjezdová komunikace, parkoviště zdarma, příznivé ceny, doprovodné služby nebo čisté toalety.

Vysíláno: 2.2. 2014
www.tn.nova.cz
www.ski.hlinsko.cz
 
ČRo Pardubice: Česko - země neznámá - Hlinsko láká na unikátní Betlém...
Zimní Betlém v Hlinsku
"Uprostřed města Hlinska na Pardubicku stojí skupinka starých roubených chalup. A to už víc než 150 let. A jmenuje se překvapivě Betlém." V reportáži zazní povídání pana Petra Krampery o hudebních nástrojích, zvuk historické kytarové loutny a orchestrionu.

Vysíláno: 3.1. 2014
www.rozhlas.cz
 
NOVINKY.CZ - Matulova vila
Matulova vila Článek je inspirován knihou Slavné vily Pardubického kraje. Doplňují jej krásné fotografie vily postavené ve 20. letech 19. století architektem Josefem Skřivánkem. Budova na první pohled zaujme renesančním sgrafitem, sokly s vystouplými plastickými kvádry, vikýři a otevřenými lodžiemi.

Publikováno: 27.11. 2013
www.novinky.cz
 
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA - péče o roubenky
Betlém Hlinsko
Reportáž z hlineckého Betléma o tom, jak se v minulosti stavěly roubenky, jak se ošetřovaly a jak by se měly ošetřovat v dnešní době.

Premiéra pořadu: 16.11. 2013
www.loskutak.nova.cz
 
ČRo VLTAVA: Mozaika - reportáž z festivalu Artsy Fartsy
Artsy Fartsy 2013
Reportáž z druhého ročníku mezinárodního studentského festivalu Artsy Fartsy, který se koná v Hlinsku, zazněla na Českém rozhlase Vltava v čase 46:35 až 50:29.

Premiéra pořadu: 6.9. 2013
www.prehravac.rozhlas.cz
www.gthlinsko.cz
 
TOULAVÁ KAMERA - Veselokopecký dráteník
Veselokopecký dráteník
Veselokopecký dráteník, pan Miroslav Hejduk, je původním povoláním řidič. Drátenickému řemeslu se naučil od slovenských mistrů. Každou sezónu se s ním můžete setkat ve skanzenu na Veselém Kopci.

Premiéra pořadu: 21.7. 2013
www.veselokopecky-dratenik.wbs.cz
www.toulavakamera.cz

 
Časopis CHATAŘ & CHALUPÁŘ: Dům u tří čertů
Čertovinský ateliér
Čertovinský ateliér Věry Luňáčkové se stal ústředním tématem květnového čísla časopisu o bydlení a zahradě - Chatař & chalupář. Nahlédněte za zdi domu z 19. století a nechte se inspirovat netradičními nápady a indickými motivy. 

Číslo: květen 2013
www.chatar-chalupar.cz/kveten-2013 (celé květnové číslo)
www.certovinskyatelier.cz
 
STUDIO KAMARÁD - Za písničku: Drátenictví
Drátování
Filip Cíl putuje v pořadu České televize za starými řemesly, která se učí za zahranou písničku. V tomto díle navštíví Hlinsko a dráteníka Miroslava Hejduka.

Premiéra pořadu: 17.2. 2013
www.veselokopecky-dratenik.wbs.cz
 
SAMA DOMA - Masopustní obchůzky na Hlinecku
Masopustní obchůzka - Vortová
Poslechněte si rozhovor s PhDr. Ilonou Vojancovou, ředitelkou Souboru lidových staveb Vysočina, o masopustních obchůzkách a maskách z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Co to znamená pro obyvatele vesnic, kterých se zápis týká? Jak probíhá masopustní tradice?

Premiéra pořadu: 7.2. 2013
www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma
www.vesely-kopec.eu/vesnicke-masopustni-obchuzky-a-masky-na-hlinecku
 
TOULAVÁ KAMERA - Masopust ve Včelákově
Masopust Včelákov
Reportáž pořadu Toulavá kamera zachycuje celý průběh masopustního veselí ve Včelákově - od nezbytných příprav přes žádost o povolení obchůzky a samotnou obchůzku. Dozvíte se také, jaký význam mají jednotlivé maškary.

Premiéra pořadu: 3.2. 2013
www.toulavakamera.cz
www.vcelakov.cz
 
ČT 24 - REGIONY: Masopustní veselí v Hamrech
Masopust Hamry
Podívejte se na krátkou reportáž z masopustní obchůzky ve vesničce Hamry u Hlinska.

Premiéra pořadu: 2.2. 2013
www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony
www.masopusthamry.cz
www.vesely-kopec.eu/vesnicke-masopustni-obchuzky-a-masky-na-hlinecku
 
TV NOVA: Zimní inspektor - Skiareál Hlinsko
Skiareál Hlinsko
Zimní inspektoři z řad reportérů TV Nova si pro své hodnocení vybrali unikátní lyžařský areál v Hlinsku vedoucí přes most nad silnicí I. třídy. Areál byl hodnocen velmi pozitivně - právem obdržel stříbrnou medaili, o zlato přišel kvůli starším záchodům a špatné příjezdové cestě (v zimní sezóně 2013/2014) je již opravena.

Premiéra pořadu: 12.1. 2013
www.ski.hlinsko.cz
 
CYKLOTOULKY
Svobodné Hamry - golfové hřiště
Moderátor Michal Jančařík vás provede nejkrásnějšími místy Národního geoparku Železné hory, po naučné cyklostezce MAGMA (MAlý GEologický MAglajz) . Cesta začíná v Chrudimi, pokračuje přes rozhlednu Bára s výhledem až na Krkonoše a Jeseníky. Dalšími místy na trase jsou Nasavrky, lom Srní a Hlinsko.

Premiéra pořadu: 14.7. 2012
www.cyklotoulkytv.cz
 
TOULAVÁ KAMERA - Skanzen Veselý Kopec
Veselý Kopec Věděli jste, že Soubor lidových staveb Vysočina, do kterého patří Veselý Kopec, kovací hamr ve Svobodných Hamrech a památková rezervace Betlém v Hlinsku, je druhý největší v České republice?

Premiéra pořadu: 10.6. 2012
www.vesely-kopec.eu
www.toulavakamera.cz
 
TA NAŠE KAPELA - Masopust ve Vortové a dechová hudba Hlinečanka
Hlinečanka
Pořad České televize vás zavede na tradiční masopustní obchůzku do Vortové. PhDr. Ilona Vojancová vysvětluje význam masopustní tradice a smysl jednotlivých masek. Obchůzku doprovází dechová hudba Hlinečanka.

Premiéra pořadu: 3.3. 2012
www.vortova.cz (masopustní obchůzka)
 
TOULAVÁ KAMERA - Řezbář Václav Vondra
Václav Vondra
Řezbář Václav Vondra žije v dřevěném srubu, který postavil vlastní silou ve vesnici Počátky u Seče. Jeho celoživotním koníčkem je výroba dřevěných soch motorovou pilou. To, jak pod jeho rukama  dřevěná socha vzniká, můžete pravidelně vidět na červencovém Dni dřeva, který se každoročně koná v památkové rezervaci Betlém Hlinsko.
 
Premiéra pořadu: 15.1. 2012
www.toulavakamera.cz
www.jivavo.cz
  
TOULAVÁ KAMERA - Železné hory
Prales Polom
S amatérským mineralogem Milošem Chaloupkou se projdete nejstaršími horami ve střední Evropě. Od roku 2013 se Železné hory honosí titulem Národní geopark.

Premiéra pořadu: 4.12. 2011
www.toulavakamera.cz
www.zeleznehory.net
www.geoparkzh.cz
 
VZDUCHOPLAVEC KRÁČMERA - Nad Železnými horami
Betlém - dům čp. 158
Vypravte se s balonem po stopách prapradědečka Kráčmery! V tomto netradičním pořadu České televize se setkáte s Karlem Václavem Raisem a navštívíte řemeslnické domky na Betlémě v Hlinskou V nedalekých Kameničkách potkáte malíře Antonína Slavíčka, který právě maluje svůj nejslavnější obraz. Podíváte se také do vypálené obce Ležáky, na rozhlednu Boika nebo do přírodní rezervace Strádovka.

Premiéra pořadu: 12.1. 2010
www.kracmera.cz
 
KLUCI V AKCI - Masopustní rej ve Včelákově
Kluci v akci ve Včelákově
Kluci v akci se v tomto díle ocitnou od rána až do večera uprostřed masopustního reje v obci Včelákov. Filip Sajler a Ondřej Slanina připraví také typické masopustní speciality - masový vývar s krupicovými noky a zeleninou, masopustní guláš a masopustní koblížky.

Premiéra pořadu: 25.2. 2008
www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci
 
NA TOULAVÉM KOLE - Žďárské vrchy
Krátká
Martin Dejdar vás provede krásnými místy Českomoravské vrchoviny. Trasa, která měří cca 45 km, začíná v Novém Městě na Moravě a pokračuje přes Tři Studně, Fryšavu, Kadov, Milovy, Svratku a Kameničky až do Hlinska.

Premiéra pořadu: 14.7. 2007
   


Web spravuje DUOWEB.cz