12. Divokým údolím Krounky


Krouna - Otradov (3 km) - Miřetín (6,5 km) - Kutřín (9 km) - Šilinkův důl (12,5 km) - Rychmburk (13,5 km) - Předhradí, žst. (15,5 km)

Výlet začneme u budovy Obecního úřadu v Krouně, na křižovatce s hlavní silnicí Hlinsko - Polička. Červeně značená turistická cesta prochází celou dolní částí Krouny. Projdeme okolo kostela podél říčky Krounky, která nás bude doprovázet celou cestu. Občas zahlédneme původní roubené horácké chalupy. Zprava přichází ulička od železniční stanice Krouna, kterou můžeme využít jako vhodné východiště.

Po chvíli přechází cesta železniční trať u vlakové zastávky a po silnici směřuje do Otradova. Najdeme zde několik dřevěných rázovitých stavení a gotický kostel sv. Bartoloměje. Za obcí se dostáváme kolem několika chat luční cestou do lesa. Procházíme skalnatým údolím Kablaně. Okolo nás se tyčí rulové stěny, říčka hučí v divokých peřejích. za dětským táborem se údolí trochu rozšiřuje a dostáváme se na silnici z České Rybné.

Na okraji Miřetína ji však opouštíme a pokračujeme pobřežní cestou. Dovede nás do Kutřína, odkud již není daleko do Šilinkova dolu. Další skalní, snad ještě divočejší údolí, skrývá řadu nádherných zákoutí. Cesta vede skalním terénem, v několika místech i po uměle vysekaných skalních stupech. Hluboce zaříznuté údolí se otevře pod hradem Rychmburk, který se znenadání objeví na vysoké skále nad námi.

Vyjdeme na silničku, kde opustíme červenou značku a stoupáme do obce Předhradí. Důchodci, kteří jsou současnými obyvateli hradu, nám umožní krátkou prohlídku. Od hradu jdeme návsí původně opevněného městečka ke kostelu P. Marie. Proti němu je vchod do zámecké zahrady. Od hostince Sklenářka s pamětní deskou básníka A. Heyduka vede neznačená silnička k železniční zastávce Předhradí, odkud se vrátíme do Krouny vlakem.
Web spravuje DUOWEB.cz