Tipy pro starší


 

(V)tipálek pro seniory
 (V)tipálek pro seniory Tipy na víkendové a týdenní pobyty na Chrudimsku - Hlinecku s trochou regionálního humoru. Kromě tipů pro seniory zde najdete také tipy rodiny s dětmi, pro romantiky,  milovníky adrenalinu i přírody. Ke stažení v PDF.
www.navstevnik.cz/co-videt-co-zazit/v-tipalek-pro-seniory_id-232.html
 
Veselý Kopec
Veselý Kopec Veselý Kopec je součástí Muzea v přírodě Vysočina. Seskupení roubených domů z 18. a 19. století připomíná tradiční rozptýlenou vesnickou zástavbu zdejší krajiny. Některá stavení jsou původní, některá byla dovezena z dalších oblastí Českomoravské vrchoviny. Interiéry roubenek dokládají způsob života zemědělců žijících v této oblasti. Prohlídky jsou tradičně doplňovány programy, které jsou zaměřeny na lidové zvyky a tradiční řemesla. Aktuální informace zde: www.vesely-kopec.eu.
 
Betlém Hlinsko
Zimní Betlém
Betlém, ležící ve středu města Hlinsko, je stejně jako Veselý Kopec a Svobodné Hamry součástí Muzea v přírodě Vysočina. V roce 1995 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Betlém je ojedinělou zástavbou roubených a zděných domů drobných řemeslníků z 18. a 19. století. Během prohlídky si návštěvník vytvoří představu o životě tkalce, výrobce hraček nebo ševce. Prohlídky jsou doplňovány různými tématickými programy, které jsou věnovány například vánočním a velikonočním svátkům a zvykům atd. Aktuální informace zde: www.betlem-hlinsko.cz.
 
Výroba tradičních dřevěných hraček
Výroba dřevěných hraček Tradice výroby dřevěných hraček v Krouně trvá již po několik generací. Zakladatelem je pan František Bukáček a v jeho šlépějích kráčí i jeho vnuk Zdeněk Bukáček. Pan Bukáček je držitelem čestného titulu Nositel tradice. Setkat se s ním můžete také osobně (například při různých akcích na Veselém Kopci, v hlineckém Betlémě, v Městském muzeu a galerii v Hlinsku) při jeho dílničkách, na kterých si můžete namalovat svoji dřevěnou hračku. Skupiny návštěvníků mají možnost nahlédnout přímo do jeho dílny v Krouně. Více informací na: www.hrackybukacek.cz.
 
Národní kulturní památka Ležáky
Ležáky Ležáky jsou pietním územím a národní kulturní památkou. Slouží jako památník odboje proti nacistům. Od roku 2009 je zde nainstalována expozice s názvem Ležáky, osada která nemlčela. Návštěvní doba je od března do října.
www.lezaky-memorial.cz
 
Čertovinský ateliér
Čertovinský ateliér Čertovinský ateliér je dílnou paní Věry Luňáčkové, která zde vede výtvarné kurzy užitné keramiky, modelování, točení na kruhu, mozaiky a volné tvorby. Speciální kurz zahrnuje indickou vegetariánskou kuchyni, jógu, užitnou keramiku nebo mozaiku. Pokud hledáte inspiraci či odpočinek, Čertovinský ateliér je pro vás ideálním místem.
www.certovinskyatelier.cz
 
Městské muzeum a galerie Hlinsko
Městské muzeum a galerie Hlinecké muzeum patří k nejstarším v Čechách, bylo založeno již v roce 1874. Každý rok v letních měsících je zde pořádána výstava s názvem Výtvarné Hlinecko. Do stálé expozice muzea patří historická, textilní a sklářská expozice, expozice o rodině Adámkových. V galerii je stálá expozice krajinářů nejen Hlinecka s názvem Prošli zdejší krajinou.
www.hlinsko.cz/mesto/kultura/muzeum-galerie
   
Pivovar Rychtář
Pivovar Rychtář Pivovar Rychtář byl založen v roce 1913. V současné době vyrábí několik druhů sudového i lahvového piva. Každoročně se v areálu pivovaru koná známý hudební festival Léto s Rychtářem. V pivovaruje možné objednat exkurzi (minimální počet lidí je 5).
www.rychtar.cz
 
Krytý plavecký bazén Hlinsko
Krytý bazén
Krytý plavecký bazén v Hlinsku je v provozu každý den (kromě prvního pondělí v měsíci sanitární den). O prázdninách je zavedena prodloužená otevírací doba od 8 do 21 hod. V budově krytého plaveckého bazénu se nachází fitness centrum, sauna, sál na squash, solárium a také bar s občerstvením. Pravidelně si zde můžete zacvičit např. aquaaerobic.
www.sportoviste.hlinsko.cz
 
Multifunkční centrum Hlinsko
Multifunkční centrum V Hlinsku bylo v listopadu roku 2011 otevřeno Multifunkční centrum. Nachází se zde dva víceúčelové sály, divadelní sál a kinosál. Novinkou jsou projekce ve 3D. Oba sály lze také využít ke konání plesů, tanečních soutěží a akcí podobného rázu. Provoz Multifunkčního centra zajišťuje Městský kulturní klub Hlinečan.
www.mfc-hlinsko.cz
 
Kozí farma Prosetín
Kozí farma Prosetín Kozí farma Prosetín se věnuje chovu hnědých krátkosrstých koz bezrohých. Farma se zaměřuje na produkci mléka, jeho prodej a zpracování na sýry. Jedná se především o sýry balkánského typu. Po telefonické domluvě si můžete farmu prohlédnout.
Te.: 469 679 149
E-mail: srek.reklama@centrum.cz
 
Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale Toulovcovy maštale jsou přírodní rezervací, jež se nachází na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny. Největší dominantou tohoto území jsou pískovcové skalní útvary - tzv. Budislavské skály. V rezervaci je rozmanitý výskyt vzácných druhů živočichů a rostlin (např. mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy).
www.mastale.cz
 


Web spravuje DUOWEB.cz