Přehled kulturních akcíÚžasný svět dinosaurůDatum akce: 08.03.2013
Typ akce: Městské muzeum a galerie
Popis: Ilustrace ke knize Vladimíra Sochy.ÚŽASNÝ SVĚT DINOSAURŮ

Výzkum dinosaurů urazil od dob Zdeňka Buriana velmi dlouhou cestu a z původního pohledu na ně nezůstal takříkajíc kámen na kameni. Chcete-li se dozvědět, jak si vládce naší planety v období druhohor představuje věda dnes, máte jedinečnou příležitost. Výstava moderních ilustrací Vladimíra Rimbaly doplněná texty (autora pěti knih o dinosaurech) Vladimíra Sochy vám představí dinosaury tak, jako málokterá jiná?
 

Doprovodný program v výstavě:
  • pracovní listy pro děti 4 až 6 let, 6 až 9 let, 9 až 13 let a mládež od 13 let
  • přednáška Mgr. Vladimíra Sochy v pondělí 25. března v 10 hodin
  • dětský koutek s překvapením
  • prodej knih o dinosaurech od Vladimíra Sochy

                                              Ilustroval Raúl Martín

Dinosauři pohledem 21. století


Když byli dinosauři ve 20. letech 19. století objeveni pro vědu, byla povědomost o jejich životě a vzezření velmi mlhavá. První paleontologové považovali obrovské kosti pravěkých plazů za pozůstatky nemotorných a kolosálních oblud, které představovaly jakési evoluční omyly přírody. Jejich údělem tak mělo být konečné vyhynutí a podlehnutí dokonalejším tvorům ? savcům. Přestože se čas od času objevil prozíravý názor, že někteří dinosauři se mohli rychle pohybovat, chodili vzpřímeně a podobali se v různých znacích na kostře dnešním ptákům, nedostalo se jim příliš velké pozornosti. Od roku 1824, kdy byl popsán Megalosaurus coby první z vědecky pojmenovaných dinosaurů, se pak na dobu celých 150 let zahnízdily v obecném povědomí tyto nesprávné představy.
Teprve koncem 60. let minulého století přišel americký paleontolog John H. Ostrom (1928-2005) a krátce po něm i jiní s tvrzením, že dosavadní představy o dinosaurech a jejich světě byly zcela špatné. Na kostře dravého dinosaura rodu Deinonychus Ostrom ukazoval, že draví dinosauři jsou až neuvěřitelným způsobem podobní dnešním ptákům. Mají lehkou stavbu těla, duté kosti, četnými otvory odlehčenou lebku a především ? zaživa byli také opeření. To ovšem paleontologové v 70. letech, kteří se podíleli na tzv. ?dinosauří renesanci?, nemohli vědět. Prvním objeveným ?neptačím? dinosaurem s peřím se totiž stal až v roce 1996 čínský Sinosauropteryx prima. Od jeho objevu přibylo dalších zhruba 25 dinosauřích rodů, jejichž těla byla zaživa pokryta jemným chmýřím či dokonce dobře vyvinutým peřím, srovnatelným s tím, kterým se pyšní dnešní ptáci. Ostatně není to rozhodně žádná náhoda ? myšlenka, že ptáci jsou přímí potomci dinosaurů, je dnes už plně prokázaná a téměř bez výjimky akceptovaná vědeckou komunitou. Od dob akademického malíře Zdeňka Buriana se mnohé změnilo. Dinosauři jsou dnes vnímáni jako velmi úspěšná skupina obratlovců, kteří ovládali pevniny naší planety téměř po celé období druhohorní éry (před 252-66 miliony let). Právě ilustrace slovenského malíře Vladimíra Rimbaly s průvodními popisky Mgr. Vladimíra Sochy vám nyní umožní nahlédnout zblízka na nejnovější pojetí vzhledu pradávných plazů, tak moderních, jak jen více než 65 milionů let staré organismy mohou být.

Mgr. Vladimír Socha

<<< zpět na seznam akcí

Web spravuje DUOWEB.cz