Aktuální zprávy MÚ

Zájezd do Prahy na výstavu "František Kaván - Český rok v krajinách" - 18. 9. 2018Městské muzeum a galerie Hlinsko pořádá ZÁJEZD do Prahy na výstavu:

FRANTIŠEK KAVÁN – ČESKÝ ROK V KRAJINÁCH

Termín zájezdu: úterý 18. září 2018, odjezd v 8.00 od zimního stadionu

Místo konání výstavy: Galerie Kooperativy, Pobřežní 665/21, Praha 8

 

Expozice, kterou společně navštívíme, představuje průřez tvorby Františka Kavána. Jedná se o jeho nejrozsáhlejší výstavu od roku 1941, která se konala v Hlinsku v budově dnešní základní školy Resslova a kde bylo k vidění přes 600 obrazů. V pražské Galerii Kooperativy je v současnosti vystaveno 141 jeho děl, včetně dvou obrazů zapůjčených ze sbírky Městského muzea a galerie Hlinsko.

Výstava českého roku v krajinách, představuje obrazy Františka Kavána vybrané z veřejných i soukromých sbírek. Důraz je kladen na obrazy větších formátů, v nichž malíř výrazně postihl typiku různých českých krajů a končin v rozličných atmosférických situacích a proměnách. A které také výrazně působí na návštěvníka, který si uvědomí, jak je v Česku krásně.

Kaván jako jeden z nejvýraznějších absolventů slavné Mařákovy krajinářské školy definoval v návaznosti na krajinářský odkaz Adolfa Kosárka a Antonína Chittussiho pojetí realismu v naší krajinomalbě. Přehlídku Kavánovy krajinářské tvorby pojímá její kurátor a specialista na malířův umělecký odkaz, PhDr. Michael Zachař, jako procházku domácí krajinou od jara do zimy, kdy jednotlivá zastavení doprovází sám malíř na velkoformátových dokumentárních fotografiích. Umělec zanechal v korespondenci a vzpomínkách četná autentická svědectví o svých krajinářských štacích a úskalích plenérové tvorby. Jsou to většinou jazykově a literárně poutavé i překvapivé texty, dokládající podobně jako u spolužáka Antonína Slavíčka úžasnou osobní schopnost vnímání a výkladu světa v jeho jednotlivostech i celku.

Na přípravě expozice Kavánových obrazů se podílela Národní galerie v Praze a několik dalších institucí, zejména Krkonošské muzeum v Jilemnici, které vlastní nejrozsáhlejší kolekci autorových prací. Návštěvníci zde najdou známá plátna i obrazy po desetiletí nedostupné či ztracené, některé v nových i nečekaných souvislostech.

Součástí zájezdu je i komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem PhDr. Michaelem Zachařem.

Cena zájezdu: 290,- Kč

Jako bonus je v ceně zájezdu šálek dobré kávy v přilehlé kavárně a také volná vstupenka na aktuální výstavu v Městském muzeu a galerii Hlinsko. U příležitosti tohoto zájezdu bude k prodeji katalog Františka Kavána za zvýhodněnou cenu.

 

Rezervace a informace na tel. 469 311 267

www.mmghlinsko.cz

 

 Vydáno dne: 16.08.2018      Platnost do: 19.09.2018


<<< Na seznam aktualit
<<< Zpět na stránku

Web spravuje DUOWEB.cz