Púchov

První historická zmínka o Púchovu pochází z roku 1243, kdy král Béla IV. vydal jistému Puchovi darovací listinu na stejnojmennou osadu. Púchovská Skála je považována za jedno z nejdříve a nejvíce osídlených míst už od raného středověku.

Již od 17. století se stal Púchov centrem textilního průmyslu a díky své poloze i obchodním uzlem. V roce 1649 udělil král Ferdinand právo pořádat výroční jarmarky. Dnes se město snaží navázat na tuto více než 350 let starou tradici konáním Púchovskych jarmoků.

V uličkách rostoucího města se usadili nejen tkalci, ale i hrnčíři a knihtiskaři. Právě zde vznikl typický modře zdobený lidový kroj. Jednou z mála historických památek, která se v Púchově zachovala, je barokní Župný dom pocházející z 18. století. Ve druhé polovině 19. století byla do města přivedena železnice a od začátku 20. století se objevují první továrny. Dnes zde existují například firmy Matador na výrobu pneumatik nebo oděvní společnost Makyta. Za Rakouska- Uherska patřil Púchov do Trenčianské župy, dnes je Púchov okresním městem patřícím do Žilinského kraje.

Znak města PúchovZnak města Púchov
Web spravuje DUOWEB.cz