Pondělí 7:30 - 17:00
Úterý 8:00 - 15:00
Středa 7:30 - 17:00
Čtvrtek 8:00 - 15:00
(odbor dopravy, evidence OP a pasů otevřeno od 13:00)
Pátek 8:00 - 14:30
Podle § 79 odst. 4 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, správní orgán hradí hotové výdaje a ušlý výdělek zejména osobám v souvislosti s výkonem funkce opatrovníka a s opatřováním podkladů pro vydání rozhodnutí (tj. svědkům, osobám, jímž bylo uloženo předložit správnímu orgánu určitou listinu, věc nebo strpět na místě její ohledání, ale také osobám podávajícím vysvětlení) – pro zjednodušení dále jako „svědek“.
Právní úprava vychází z principu, že ten, kdo byl k příslušnému správnímu (či jinému státnímu) orgánu povolán a splnil tak svou zákonnou občanskou povinnost, k níž může být i donucen uložením pořádkových pokut, nemůže tímto úkonem trpět na svých právech, a proto je poskytnutí přiměřených náhrad nezbytným předpokladem činnosti těch orgánů, které takovou povinnost ke své činnosti užívají.
Nárok na náhradu musí být uplatněn do 8 dnů poté, co náklady vznikly, jinak zaniká.
Svědek má nárok na náhradu nutných výdajů podle zvláštního právního předpisu upravujícího cestovní náhrady (vyhláška MV č. 520/2005 Sb., o rozsahu hotových výdajů a ušlého výdělku, které správní orgán hradí jiným osobám, a o výši paušální částky nákladů řízení) a prokázaného ušlého výdělku (svědečné) v souvislosti s účastí na ústním jednání před správním orgánem.
Podle zákonem stanovených zásad má rovněž nárok na úhradu stravného, případně nocležného, pakliže bude prokázáno, že jsou takové nároky oprávněné.
Nárok na náhradu jízdného má svědek, který nebydlí nebo nepracuje v místě, kde se řízení koná, nebo je předvolán z místa, kde se dočasně zdržuje.
Cestovní náhrady uplatní svědek:
Ušlý výdělek tvoří částka vypočtená tak, že se průměrný hodinový výdělek svědka v jeho zaměstnání vynásobí počtem hodin, kdy nebyl přítomen v práci z důvodu účasti na úkonu podle zákona (ústním jednání). Správní orgán zjišťuje výši ušlého výdělku svědka na základě potvrzení vydaného zaměstnavatelem, ve kterém je uvedeno, zda a o jakou částku jí zaměstnavatel sníží výdělek za dobu nepřítomnosti v práci z důvodů souvisejících s účastí na jednání.
Pokud svědek, který je zaměstnancem, žádá ušlý výdělek, musí doložit:
Správní orgán bude ověřovat, kolik hodin z pracovní doby svědkovi zabrala cesta a ústní jednání, bude přitom zvažováno, zda svědek uplatňuje přiměřenou dobu.
Náhrada ušlého výdělku se posuzuje jako zdanitelný příjem (příjem podléhající dani z příjmu), přičemž povinnost zdanit jej má správní orgán, který osobu k jednání předvolal.
Náhrada ušlého výdělku podléhá také odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění.
Pokud svědek, který je OSVČ, žádá ušlý výdělek, musí doložit:
Ušlý výdělek bude vypočten tak, že se poslední známá daňová povinnost (tj. základ, výdělek= tj. příjmy po odečtení výdajů, které podléhaly zdanění – nejvýše však 486 000 Kč), vydělí počtem "pracovních hodin" dle zákoníku práce, připadajících na období, za které byla ona daňová povinnost stanovena (zpravidla kalendářní rok, ale pokud by svědek např. podnikal v minulém roce pouze 6 měsíců, dělí se menším počtem "pracovních hodin") a vynásobí počtem hodin, které svědek prokazatelně strávil v souvislosti s ústním jednáním.
Pokud nelze výši ušlého výdělku tímto způsobem zjistit, vypočte se jako podíl průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlašované Ministerstvem práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku pro účely zákona o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů), a počtu pracovních hodin stanovených zvláštním právním předpisem (§ 83a odst. 1 zákoníku práce), které připadají na kalendářní měsíc, v němž náhrada ušlého výdělku náleží, nejvýše však 8 hodin za den.
O uplatněném nároku na svědečné vydá správní orgán rozhodnutí, v němž uvede, zda a v jaké výši přiznává svědečné, a to výrokem zvlášť za cestovné, zvlášť za ušlý výdělek/zisk.
V případě, že byl nárok uplatněn opožděně nebo má správní orgán za to, že jej svědek uplatnil ve vyšší částce, než na jakou má podle prováděcího předpisu nárok, buď žádost jako celek zamítne nebo částečně náhradu přizná v určené výši a ve zbytku zamítne. V odůvodnění pak uvede, jak dospěl ke svým závěrům, event. je-li uznána pouze část, provede (zejm. u cestovného automobilem) nezbytný popis výpočtu. U doložené jízdenky z veřejné dopravy bude zejména posuzováno, zda se skutečně jednalo o jízdu z místa bydliště/dočasného bydliště nebo pracoviště do místa konání ústního jednání.
Svátek má Evženie
Státní svátky a významné dny na dnešek: